НАТО почна вежба, Русија ја активира цела Црноморска флота

Од:

Извидувачки и јуришни бродови на руската Црноморска флота како и крајбрежниот ракет систем се ставени во приправност поради НАТО вежбата во Црното море.

Како што пренесува агенцијата ТАС во Контролниот центар за националната одбрана на руското министерство за одбрана, поради можноста од брзо дејствување во можни итни ситуации Црноморската флота изведува низа мерки за надгледување на бродовите на НАТО.

-Извидувачки бродови, како и групи за поморски напади, крајбрежните ракетни системи „Бал“ и „Бастиион“ , како и авијацијата, се ставени во сосотојба на готовност во одредени подрачја, објавено е од Центарот.

Од таму се наведува дека во југозападниот дел на Црното море почанала НАТО вежбата „Морски штит 2019“ во која учествуваат бродови и авиони на САД, Бугарија, Грција, Канада, Холандија, Романија и Турција, заедно со претставниците на грузиските и украинските вооружени сили.

Би можело да ве интересира

Русија ќе разгледа евентуален повик за влез во Г7 на следниот самит во САД

Иран и Русија извршија ракетни тестирања

Ана Ололовска

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

Првата пловна нуклеарна електрана на пат кон Арктикот

Русија заинтересирана Лавров да ја посети Грција до крајот на годината

Германија ја заврши постапката за ратификација на протоколот за НАТО

Ана Ололовска