НАТО: Победата на Украина на Евросонг ја покажува поддршката што ја има земјата

Од:

Победата на Украина на Евровизија покажува „огромна поддршка од јавноста“ за земјата што е нападната од Русија, изјави денеска заменик-генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана.

dobivaj vesti na viber

„Вчера видовме огромна јавна поддршка низ Европа. Се разбира, песната беше фантастична, фантастична“, рече тој пред вториот ден од неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на Алијансата во Берлин.

Тој рече и дека Русите „ја започнаа најбруталната и цинична војна од Втората светска војна“.

Би можело да ве интересира

Лукашенко го обвини Киев дека провоцира судир, пресретнати ракети истрелани кон Белорусија

Ана Ололовска

Подољак: Русија ја смени воената тактика за да ја принуди Украина да се согласи на територијални отстапки

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Рекордно освојување на Русите: „Лисичанск е наш“

Ана Ололовска

Проруски суд во Доњецк обвини за „платенички активности“ уште двајца Британци, заробени во април во Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Ана Ололовска

Извозот на жито од Украина расте и покрај руската инвазија

Ана Ололовска