НАТО планира осумкратно побројни сили во Ирак

Од:

Земјите од НАТО треба да го зголемат бројот на војници што го распоредуваат во мисијата за обука во Ирак од 500 на околу 4.000, соопшти генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг.

– Идејата е да се прошират активности за обука на ирачките безбедносни сили и исто така да се прошират надвор од Багдад, рече шефот на Алијансата, пренесува ДПА.

Целта е да се спречи заживувањето на терористичката група Исламска држава.

– Нашата мисија е на барање на ирачката влада, изјави Столтенберг пред новинарите по разговорите на министрите за одбрана. Тоа се спроведува со целосно почитување на суверенитетот и територијалниот интегритет на Ирак, потенцираше тој.

Би можело да ве интересира

Заев за годишнината на НАТО: Национална гордост и успех е членството во НАТО-семејството

Ана Ололовска

Руски маневри на украинската граница ги загрижија САД и НАТО

Жарко Настоски

Шекеринска: Ја отвораме вратата на пазарот во НАТО

Ана Ололовска

Пендаровски му се јави на Столтенберг

Жарко Настоски

Адмирал Бурк: Разгледуваме неколку опции за да се олесни процесот за обезбедување вакцини

Жарко Настоски

Столтенберг: И изразивме поддршка на Бугарија за истрагата против руската шпионска мрежа

Ана Ололовска