НАТО „ја утна“ во Авганистан, земјата е полна со терористи на Исламска држава, вели рускиот министер за одбрана

Од:

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека Русија регистрира активно движење на милитантите на терористичката група Исламска држава (ИД) на територијата на Авганистан.

Шојгу изрази надеж дека ќе се постигне национален договор во Авганистан, но во исто време гледа активни единици на ИД кои се движат од териториите на Сирија и Либија, јави агенцијата ТАСС.

На 29 декември 2014 година, Врховниот суд на Русија ја прогласи Исламска држава (ИД) за терористичка организација, а активностите на екстремистичките организации се забранети во Русија.

Министерот Сергеј Шојгу ја коментираше и неуспешната мисија на САД и НАТО во Авганистан.

– Настаните во северните погранични области на земјата и масовноста покажуваат дека договорот меѓу САД и талибанците на Исламската држава (ИД) не се исполнува, рече Шојгу.

Тој додаде дека посебна загриженост предизвикува фактот дека „ИД и другите меѓународни терористички групи ги зајакнуваат своите позиции во Авганистан, што ја зголемува нивната закана да навлезат во соседните земји“.

– Затоа, мора да констатираме дека американската и НАТО мисијата во Авганистан не успеаја“, додаде Шојгу.

Би можело да ве интересира

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд побара продолжување на истрагата за воени злосторства во Авганистан

А1он

Амбасадорот на Авганистан во ОН одби да се обрати пред светските лидери

А1он

Гани: Талибанците го хакираа мојот Фејсбук профил и објавија порака за поддршка

А1он

Авганистанските жени и Навални меѓу номинираните за наградата Сахаров на ЕП

А1он

Путин: Ширењето на НАТО кон Украина е преминување на црвената линија

А1он

Протести во Москва за укинување на електронското гласање