НАТО ја следи одблизу ситуацијата, откако Турција го урна рускиот воен авион

Од:

НАТО ја следи одблизу ситуацијата и е во постојан контакт со турските власти, откако денеска Турција го урна рускиот воен авион, кој според Анкара го нарушил турскиот воздушен простор, изјави денеска претставник од НАТО.

dobivaj vesti na viber

По барање на Турција во 17 часот по македонско време НАТО ќе одржи вонредна седница на амбасадорите од 28-те земји на која Турција ке ги информира сојузниците за уривањето на рускит авион.

Би можело да ве интересира

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Столтенберг: Путин не е во состојба да го постигне тоа што го сака во Украина, затоа станува се побрутален

Ана Ололовска

Русија ги вклучи Цукерберг и Мета во екстремистичките организации

Горан Наумовски

Столтенберг: Поединечните членки сами одлучуваат дали ќе испратат ракети „Патриот“ во Украина

А1он

Столтенберг: Русија се обиде да го спречи влезот во НАТО на Црна Гора и Македонија, вратите на НАТО се отворени

А1он