НАТО ја поздрави одлуката на Берлин да дозволи испораки на тенкови за Украина

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изрази задоволство од одлуката на Германија да дозволи испораки на тенкови од германско производство на Украина.

„Силно ја поздравувам одлуката на канцеларот Олаф Шолц“, напиша Столтенберг на Твитер. Тој истакна дека одлуката на Берлин била договорена со сојузниците од Алијансата.

Генералниот секретар уште додава дека во овој клучен час од војната што ја започна Русија, одлуката може да и помогне на Украина да се одбрани, да победи и да опстане како независна земја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

ЕУ дава две милијарди евра за брзо вооружување на Украина

Горан Наумовски

Финска очекува поддршка од Турција за влез во НАТО

Ана Ололовска

Турција наскоро ќе го одбори влезот на Финска во НАТО