НАТО ја повикува Русија да се согласи за проверки на електраната Запорожје

Од:

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ја повика Русија да се согласи да бидат извршени проверки во нуклеарната централа Запорожје која се наоѓа во Украина и е под руска контрола.

dobivaj vesti na viber

– Итно е неопходно да се дозволи да се изврши инспекција на Меѓународната агенција за атомска енергија и да се гарантира повлекување на сите руски сили, рече Столтенберг на прес-конференција во Брисел.

Според него, фактот што руските воени сили ја зазеле нуклеарната централа Запорожје „тоа претставува сериозна закана за безбедноста и безбедноста на тој објект“.

– Тоа го зголемува ризикот од можна нуклеарна несреќа или инцидент и го загрозува населението на Украина, соседните земји и меѓународната заедница, додаде тој.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Русија протера јапонски дипломат, собирал тајни информации за последиците од санкциите

Катерина Павлова-Николовска

Руски и кинески бродови забележани во близина на Алјаска

Велика Британија со нови санкции за Русија поради „незаконските“ референдуми

А1он

Захарова: Излезноста на референдумите во Украина надмина 50% во сите региони, гласовите може да се сметаат за валидни

А1он

(ВИДЕО) Русија го уништи главното оружје на Украина: Тенкови од Словенија произведени во Југославија

А1он

Редици Руси чекаат за влез во Грузија, опозицијата побара воведување визи и затворање на границите

А1он