НАТО ја потврди тајната врска меѓу Европа и Северна Америка

Од:

Лидерите на земјите од НАТО оценија денеска дека руските агресивни акции претставуваат закана за евроатлантската безбедност, како што и големото влијание на Кина претставува предизвик за Алијансата.

Во соопштението објавено по краткиот самит во близина на Лондон, 29-те лидери повторно ја потврдија тајната трансатлантска врска меѓу Европа и Северна Америка, како и договорот за меѓусебна одбрана во кој нападот врз една членка се смета за напад врз сите останати.

Тие, исто така, побараа од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг да почне со размислување за иднината на Алијансата.

Би можело да ве интересира

Голема количина вино се излеа во река во Калифорнија

Ана Ололовска

Силна експлозија во Хјустон, едно лице повредено

Ана Ололовска

Палестинската управа повтори дека ја отфрла американската мировна иницијатива

Ана Ололовска

Трамп ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток пред посетата на Нетанјаху на САД

Ана Ололовска

Трамп сторил повеќекратна и груба злоупотреба на претседателската власт, тврдат демократите во импичментот

Ана Ололовска

С. Македонија 30. членка на НАТО пред изборите во април

Ана Ололовска