НАТО изрази поддршка за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Од:

НАТО ја поздравува „историската средба“ меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, изјави денеска генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

Тој нагласи дека НАТО изразува „силна поддршка“ на напорите за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, поздравувајќи го договорот што го постигнаа Трамп и Ким.

– Корејскиот Полуостров ослободен од нуклеарно оружје ќе придонесе за безбедноста на сојузниците на НАТО и на нашите партнери во регионот, како и на целата глобална заедници, нагласи Столтенберг.

Договорот за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров беше потпишан на средбате на Трамп и Ким, што се одржа денеска во Сингапур.

Би можело да ве интересира

Севернокорејскиот лидер испраќа помош во град што е во карантин

А1он

СЗО: Во Северна Кореја се тестирани над илјада луѓе, нема заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Северна Кореја тестираше уште една крстосувачка ракета

Ана Ололовска

Македонски војници до крајот на годинава ќе бидат распоредени во Косово како дел од КФОР

А1он

Помпео: На 231-та годишнина од Стејт депатментот „ја пречекавме Северна Македонија во НАТО“

Ана Ололовска

Ким: Нуклеарното оружје ја гарантира безбедноста и идината на Северна Кореја

Ана Ололовска