НАТО ги осуди референдумите на окупираните украински територии

Од:

Членки на НАТО денеска остро ја осудија намерата за одржување т.н референдуми на територијата на Украина под руска окупација и ја отфрли руската „неодговорна нуклеарна реторика“.

dobivaj vesti na viber

-Најостро го осудуваме планот за одржување на т.н референдум за приклучување кон Руската Федерација на украинските територии делумно контролирани од Русија, се вели во соопштението на Северноатлантскиот совет, телото составено од амбасадори на земјите-членки на НАТО.

Русија најави одржување референдуми во регионите Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон.

Членките на НАТО нагласуваат дека никогаш нема да признаат нелегална и нелегитимна анексија на украинска територија.

-Тоа е украинска територија. Ги повикуваме сите земји да ги отфрлат очигледните руски обиди за освојување територии, се вели во соопштението.

Истовремено во соопштението се отфрла и „неодговорната нуклеарна реторика“.

-Русија сноси целосна одговорност за војната, огромното страдање што нејзината агресија му го носи на украинскиот народ, како и за цената на нејзината војна, вклучително и за рускиот народ кој сега се мобилизира. Русија го има крајот на конфликтот во свои раце и мора веднаш да ја запре оваа војна и да се повлече од Украина, се вели во соопштението на Северноатлантскиот совет.

Би можело да ве интересира

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност

(ВИДЕО) Зеленски: Присилно регрутираните да ја саботираат руската армија и да и даваат информации на Украина

Катерина Павлова-Николовска