НАТО: 12.000 руски војници на границата со Украина

Од:

НАТО соопшти дека Русија со зголемување на бројот на своите војници во близина на украинската граница на 12.000, направи потег кој го попречува разрешувањето на кризата.

-Тоа не е чекор во права насока, туку потег кој одалечува од смирување на состојбата. Според наша проценка помеѓу 10.000 и 12.000 руски војници се наоѓаат покрај границата со Украина- изјави официјално лице на НАТО и додаде дека Алијансата уште еднаш ја повикува Русија да ги повлече своите трупи, да престане да дава поддршка на проруските сили и да го сопре дотурот на оружје.

Продлабочувањето на украинската криза ја потпомогна руската анексија на Крим во март, кога Русија распореди околу 40.000 војници на границата и ги игнорираше повиците на Запад да се повлече.

Рускиот претседател, Владимир Путин во мај најави крај на воените вежби во пограничната област и враќање на војниците во базите.

Е. Г.

Би можело да ве интересира

Русинките ќе можат да бидат камионџии, морнари и машиновозачи

Татјана Ташкова

Пожар во хотел во Одеса

Путин и Макрон в понеделник ќе разговараат за европската безбедност и соработка

Израелскиот крал на дрогата побегна од киевскиот аеродром за време на депортацијата

Захарова со одговор по обвинението дека Русија украла американска технологија

Русија ги покани Трамп и Ким на прославата на „Денот на победата“

Leave a Comment

one × three =