Наследникот на Меркел бара построги заштитни мерки во Германија

Од:

Лидерот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) и премиер на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет, изјави денеска дека е потребно воведување на построги мерки во Германија со цел да се спречи зголемувањето на заразата со коронавирусот.

Лашет, за кого многумина сметаат дека е наследник на Ангела Меркел на местото канцелар на Германија, истакна дека земјата мора да ги заостри мерките за надминување на јазот сè додека имунизацијата не ја подобри ситуацијата.

– Ние сме многу блиску до целта. За последните метри ни е потребен дополнителен напор и затоа тоа го барам денес, рече Лашет.

Истовремено, тој апелираше до граѓаните дополнително да ги намалат личните контакти, со што ќе се спречи воведување полициски час во текот на ноќта, како и секој да работи од дома доколку е тоа можно.

Лидерот на ЦДУ додаде дека состанокот на премиерите на германските покраини е планиран за 12 април, но оцени дека треба да се одржи порано.

Би можело да ве интересира

Кипар воведува CoronaPass задолжителен за угостителски објекти, молови, хотели, цркви

Ана Ололовска

Борел: Со сегашното темпо, светот нема да се вакцинира пред 2023 година

Ана Ололовска

Германија не се согласува вакцинaта против Ковид-19 да стане јавно добро

Жарко Настоски

Во Германија вакцината „АстраЗенека“ пак ќе се користи кај луѓе од сите возрасти

Жарко Настоски

Кога ќе ги фрлиме маските? Првиот човек на „Бионтек“ го даде своето предвидување

Жарко Настоски

Русија ја регистрира вакцината „Спутник лајт“ во една доза, тврди дека е 80 отсто ефикасна

Жарко Настоски