Насилен сексуален бран го тресе Пакистан – виновни се жените, смета премиерот Кан

Од:

Премиерот на Пакистан, Имран Кан се соочува со критики откако за порастот на сексуалното насилство во земјата ги обвини жените кои носат „многу малку облека“.

– Ако жената носи многу малку облека, тоа ќе има влијание, ќе влијае врз мажите, освен ако не се роботи. Мислам дека тоа е здрав разум, истакна Кан во интервју за Аксиос на Ејч-Би-О (Axios HBO) за време на викендот.

Кан, одговарајќи на новинарско прашање дали начинот на облекување на жената може да предизвика сексуално насилство, наведе дека тоа зависи од општеството.

– Ако живеете во општество во кое луѓето не навикнале да гледаат такви работи, тоа ќе влијае врз нив, истакна Кан.

Активистите за човекови права и од опозицијата побара извиинување од Кан.

Ова е вторпат за два месеца Кан да изјави дека начинот на кој се облекуваат жените го предизвикува сексуалното насилство. Тој во април за државната пакистанска телевизија тврдеше дека носењето бурка би ги заштитило жените од сексуални напади.

Сексуално вознемирување и насилство врз жени не се реткост во Пакистан. Речиси илјада жени секоја година се самоубиваат поради „чест“ односно поради наводно кршење на конзервативните норми за љубовта и бракот.

Би можело да ве интересира

Тренер по џудо извршил полови дејствија врз 14-годишни деца во Прилеп, поднесено обвинение

Ана Ололовска

Силувач обљубил малолетно девојче од Петровец, ќерка на негов колега од работа

Жарко Настоски

Босанец осуден на 17 години затвор за силување на три малолетни сестри, со чија мајка бил во врска

Жарко Настоски

Детали за грозоморниот сексуален напад во Гостивар: Тинејџерот насила ја одвел 12-годишната роднина во стадионски тоалет

Жарко Настоски

Осумнаесетгодишник од гостиварско осомничен за силување малолетна роднина

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 30 загинати во железничка несреќа во Пакистан

Ана Ололовска