Насилен сексуален бран го тресе Пакистан – виновни се жените, смета премиерот Кан

Од:

Премиерот на Пакистан, Имран Кан се соочува со критики откако за порастот на сексуалното насилство во земјата ги обвини жените кои носат „многу малку облека“.

dobivaj vesti na viber

– Ако жената носи многу малку облека, тоа ќе има влијание, ќе влијае врз мажите, освен ако не се роботи. Мислам дека тоа е здрав разум, истакна Кан во интервју за Аксиос на Ејч-Би-О (Axios HBO) за време на викендот.

Кан, одговарајќи на новинарско прашање дали начинот на облекување на жената може да предизвика сексуално насилство, наведе дека тоа зависи од општеството.

– Ако живеете во општество во кое луѓето не навикнале да гледаат такви работи, тоа ќе влијае врз нив, истакна Кан.

Активистите за човекови права и од опозицијата побара извиинување од Кан.

Ова е вторпат за два месеца Кан да изјави дека начинот на кој се облекуваат жените го предизвикува сексуалното насилство. Тој во април за државната пакистанска телевизија тврдеше дека носењето бурка би ги заштитило жените од сексуални напади.

Сексуално вознемирување и насилство врз жени не се реткост во Пакистан. Речиси илјада жени секоја година се самоубиваат поради „чест“ односно поради наводно кршење на конзервативните норми за љубовта и бракот.

Би можело да ве интересира

Светска банка вети две милијарди долари за поплавениот Пакистан

Ана Ололовска

Четврта доживотна казна во Србија: Се обидел да силува жена, па со кујнски нож ја избодел до смрт

А1он

Уапсени се 12 мажи за силувањето на 11-годишно девојче во Приштина

Горан Наумовски

Во Приштина приведен осомничен за силувањето на 11-годишното девојче

Осум жртви во бомбашки напад во Пакистан

А1он

Уште еден случај на силување на малолетничка во Косово: Жртвата поради страв веднаш не пријавила

А1он