НАСА за првпат лансира сонда со екипаж и повеќекратна ракета на СпејсЕкс

Од:

Американската Национална воздушна и вселенска агенција (НАСА) следната недела испраќа свој екипаж на Меѓународната вселенска станица со сонда за повеќекратна употреба и повеќекратна товарна ракета од прва етапа, соопши Кети Лудерс, раководител на програмата за полети со пилоти.

Стартот на сондата „Кру драгон“ со товарната ракета „Фалкон 9“ е планиран за 22 април.

-За првпат ќе употребиме повеќекратна сонда и повеќекратна прва етапа, изјави таа за време на брифинг пред закажаниот старт.

На МВС ќе бидат испратени астронаутите на НАСА, Роберт Кимбро и Меган Макартур, како и францускиот Тома Песке, и јапонскиот Акихико Хосида.

При подготовката на летот беше откриен технички проблем (отклонување во индикаторите забележан за време на полнење гориво во ракетата), но специјалистите имаат намера да го отстранат до стартот. Од друга страна, астронаутите кои се сега на МВС, Шенон Вокер, Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер и Соити Ногучи, на 28 април ќе се вратат со сондата.

Ракетата „Фалкон 9“ лани на 30 мај од Вселенскиот центар „Џон Кенеди“ на Флорида за првпат изврши успешен лет со пилоти во орбитата на МВС, како прв таков лет на приватната компанија СпејскЕкс. До тогаш, од 2011 година, кога беше запрена шатл програмата на НАСА, американски астронаути можае да заминат на МВС само со руската ракета „Сојуз“.

Би можело да ве интересира

НАСА: „Луси“ има проблеми

НАСА ја тестира одбраната на Земјата од можно опасни астероиди

Ана Ололовска

Астероид кој се движи кон Земјата може да ги направи сите милијардери

Предраг Петровиќ

НАСА предупредува: Земјата апсорбира „невидена“ количина топлина

Ана Ололовска

НАСА планира две мисии на Венера

Ана Ололовска

Нов Зеланд потписник на вселенскиот договор со НАСА

Ана Ололовска