НАСА се доближи до Сонцето, глетката е фасцинантна

Од:

Првата соларна мисија се наоѓа на позиција најблиска до површината на Сонцето односно сондата Паркер е оддалечена 18,7 милијарди километри.

Сондата Паркер на Американската вселенска агенција (НАСА) до сега пет пати помина покрај Сонцето, а во текот на седумгодишната мисија треба 24 пати да навлезе во сончевата атмосфера.

Со секој нареден круг околу Сонцето сондата се повеќе продира во сончевата атмосфера, а на последниот круг во 2025 година треба да се доближи на шест милиони километри до Сонцето.

Сондата Паркер е конструирана од научниците на НАСА и е испратена во Вселената пред две години со задача да навлезе длабоко во сончевата атмосфера.

Првата соларна мисија е наречена по научникот Еуген Паркер.

Би можело да ве интересира

НАСА ги претстави учесниците на програмата за спуштање на Месечината

Ана Ололовска

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тројцата космонаути од Меѓународната вселенска станица безбедно се вратија на Земјата

Ана Ололовска

НАСА: Група земји потпишаа договор за истражување на вселената

Ана Ололовска

Новиот тоалет на Меѓународната вселенска станица чини 23 милиони долари

Ана Ололовска

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

А1он