НАСА предупредува: Земјата апсорбира „невидена“ количина топлина

Од:

Земјата апсорбира двојно повеќе топлина отколку во 2005 година, според ново истражување дефинирано како „невидено“ зголемување во услови на климатска криза, објави „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

Научниците од НАСА, американската вселенска агенција и Националната администрација за океани и атмосфера (НОАА) во новата студија нагласуваат дека „енергетскиот дисбаланс на Земјата е двојно зголемен“ од 2005 до 2019 година. Зголемувањето беше опишано како „алармантно“.

„Енергетска нерамнотежа“ се однесува на разликата помеѓу тоа колку „сончевата енергија“ од Сонцето апсорбира Земјината атмосфера и површина, во споредба со тоа колку „топлинското инфрацрвено зрачење“ се враќа во вселената.

„Позитивна енергетска нерамнотежа значи дека системот на Земјата добива енергија, предизвикувајќи глобално затоплување“, се вели во соопштението на НАСА.

Научниците откриле дека постои енергетска нерамнотежа со споредување на податоците од сателитските сензори – што следат колку енергија влегува и излегува од Земјиниот систем, како и податоците од океанските пловила.

Овој светски систем за собирање податоци овозможува „точна проценка на стапката со која се затоплуваат светските океани“.

Бидејќи околу 90 отсто од вишокот енергија од нерамнотежата оди во океани, податоците од сателитските сензори мора да одговараат на температурните промени во океаните.

„Двата многу независни начини на гледање на промените во енергетскиот дисбаланс на Земјата се во навистина, навистина добар договор, и двата го покажуваат овој многу голем тренд што ни дава голема доверба дека она што го гледаме е вистински феномен, а не само инструментален артефакт“, објаснува Норман Лоеб, водечки автор на студијата и истражувач на НАСА.

„Трендовите што ги откривме беа на некој начин доста загрижувачки“, рече тој.

Зголемувањето на емисиите на штетни гасови ја заробуваат топлината во атмосферата на Земјата, заробувајќи го зрачењето што инаку би патувало во вселената. Ова затоплување стимулира други промени, вклучувајќи топење на мраз и снег. Зголемената водена пареа и промените во облаците може дополнително да го влошат ова затоплување, соопшти НАСА.

Би можело да ве интересира

САД и Русија заедно испраќаа астронаути во вселената, првпат по инвазијата на Украина

Катерина Павлова-Николовска

НАСА го сними најстарото ѕвездено јато во маглината Тарантула

А1он

НАСА вторпат го откажа лансирањето ракета кон Месечината

Ана Ололовска

Повторно истекува гориво од ракетата што треба да биде лансирана кон Месечината

Ана Ололовска

Во сабота ќе има нов обид за лансирање на огромната ракета „Артемис -1“ кон Месечината

Ана Ололовска

НАСА го одложи полетувањето на „Артемис 1“ поради проблеми со еден од моторите

А1он