Наредена евакуација во западна Украина по рускиот напад

Од:

Властите во западниот украински регион Виница наредија евакуација рано утринава, велејќи дека инфраструктурна локација била погодена во руски напад, пренесува Ројтерс.

„Во овој момент нема потреба од општа евакуација освен во непосредната област околу погодената локација“, рече Васил Полишчук, шеф на администрацијата за градот Калинивка, според веб-страницата на градот.

Не е наведено која цел е погодена или кое оружје е употребено.

Би можело да ве интересира

Кирби: Ако не ја поддржиме Украина, американските безбедносни и економски интереси ќе претрпат голема штета

Предраг Петровиќ

Болниците преполни, СЗО предупредува: Она што се случува во Украина може да се прошири во целиот свет

ВИДЕО: Нов Бахмут, нова кланица: Русите испраќаат дури и инвалиди, трпат страшни загуби, но го опколија градот

(ВИДЕО) Руски Ми-8 брка украински беспилотни летала: Проектили, пукање од митралез..

Предраг Петровиќ

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

ВИДЕО: Сенатот го блокираше новиот пакет американска помош за Украина и за Израел