Напната ситуација меѓу курдските и екстремистичките сили во сириски затвор

Од:

Курдските сили, поддржани од САД, денеска се обидуваат да го стеснат обрачот околу екстремистите кои се забарикадираа во дел од затвор во североисточна Сирија и да стават крај на петтдневниот конфликт во тој објект без натамошно крвопролевање.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од сто членови на терористичката група Исламска држава во четвртокот со камиони со експлозиви и тешко оружје го нападнаа затворот Гвајран во североисточниот сириски град Хасака, еден од најголемите затвори во кои се држат екстремистите во Сирија.

– Курдските сили се обидуваат да го стеснат обрачот околу екстремистичките борци кои се издвоија во северниот дел на затворот, изјави за АФП Рами Абдел Рахман, директор на сириската невладина организација Опсерваторија за човекови права, пренесува Бета.

Според новиот биланс на состојба објавен денеска од Опсерваторијата, во петдневната борба меѓу курдските сили и екстремистите загинале 166 лица – 114 екстремисти, 45 курдски борци и седум цивили.

Рахман рече дека Курдите спроведуваат операција за чистење и дека полека напредуваат низ затворот, плашејќи се дека борците на ИД се кријат во зградата.

Некои од затворениците, кои се од редовите на ИД во затворот во последните часови со автобус се префрлени во други притворни центри, но не е прецизирано колкумина од нив останале во затворот.

Неколку малолетници кои биле во затворот вчера биле префрлени во други центри, соопшти Опсерваторијата.

– Ако не се склучи договорот за размена, ќе има масакр, стотици луѓе ќе бидат убиени, оцени Рахман.

Сириските демократски сили (СДФ), меѓу кои мнозинството се Курди, не ја потврдија информацијата дека борците на Исламската држава држат неколку затворски чувари во заробеништво.

СДФ дејствува со воздушна поддршка на меѓународната коалиција предводена од САД. Тие сили распоредија елитни единици и оклопни возила во и околу затворот Гвајран. Зградата на затворот е поранешно училиште кое е претворено во притворен центар.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

А1он

Во ракетен напад на сириските милитанти убиени 10 војници, Русите одговорија со воздушни напади

А1он

Европската унија организира донаторска конференција за сириските бегалци

Ана Ололовска

Башар ал Асад во посета на Иран

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Потребна е хуманитарна помош за над 12 милиони сириски деца

Ана Ололовска

Неидентификуван воен авион ракетирал нафтено поле во Сирија

Ана Ололовска