Заложничка криза во Тулуз: Напаѓачот се закани дека ќе почне да ги убива заложниците

Од:

Во Блањак, град во близина на Тулуз во Франција, неидентификуван вооружен маж влегол во продавница и заробил шест лица кои биле во него.

Барајќи полициски преговарач, тој се закани дека ќе ги убие заложниците.

Ситуацијата дополнително ја влошува фактот што тој нагласи дека ќе отвори оган врз полицијата ако се приближи до објектот.

Медиумите објавија дека веројатно во прашање е грабеж.

Засега не е познат ниту идентитетот на киднаперот, ниту точниот број на луѓе во тутунската продавница.

Француските специјални полициски единици се на местото на настанот.

Би можело да ве интересира

Генералниот директор на „Оранж“ осуден на условна казна затвор

А1он

ВИДЕО: Жесток судир на демонстрантите и полицијата во Париз на годишнината од „Жолтите елеци“

Катерина Павлова-Николовска

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он

Франција неутрализирала дваесетина џихадисти во Нигер

А1он

Францускиот премиер ги посети местата на терористичките напади во Париз

Ана Ололовска

Меркел по 16 години во проштална посета на Франција

А1он