Напаѓачот од Париз и претходно апсен: Со сабја нападнал мигрантски камп

Од:

BFMTV пишува дека напаѓачот и претходно и бил познат на француската полиција по расизам и вооружени напади. Имено, тој наводно бил уапсен минатата година поради напад со сабја во камп за мигранти.

Засега нема информации за мотивот на овој напад и дали се работи за терористички чин.

Еден од сведоците на пукањето изјави за BFMTV дека го видел напаѓачот како случајно пука на улица. „Слушнав два истрели. Видовме луѓе како трчаат. Пет, шест минути подоцна се сокривме во фризерски салон“, вели сведокот.

„Слушнавме пет истрели од далечина од 50 до 100 метри“, вели друг сведок.

„Потоа видовме лице на возраст од шеесет години како вади пиштол од чантата и пука низ зградата“, додава сведокот.

Друг сведок вели дека луѓето брзо го совладале.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

ВИДЕО: Демонстранти во Париз го блокираа влезот на Лувр

Ана Ололовска

Хаос на протестите во Франција: Демонстрант и полицаец во критична состојба, повеќе од 30 лица се повредени

(ВИДЕО) Брутални демонстрации во Франција: Граѓани фрлаат молотови коктели кон полицијата

(ВИДЕО) Откриен е страшниот мотив за смртта на цело семејство од Франција