Напаѓачот од Ница официјално обвинет за терористичко убиство

Од:

Сè уште хоспитализиран, Брахим Ауисауи, извршител на терористичкиот напад во базиликата Ница, беше сослушан од еден истражен судија одговорен за предметот, по што официјално беше обвинет за терористичко убиство и упатен во притвор.

Брахим Ауисауи, 21-годишен Тунижанец кој уби еден маж и две жени со нож на 29 октомври во базиликата во Ница, е обвинет за терористичко убиство и притворен, објави националното анти-терористичко обвинителство во соопштението за печатот.

Ауисауи, беше сериозно повреден за време на апсењето и беше позитивен на коронавирусот. Тој на почетокот на ноември беше пренесен од болница во Ница во медицинска установа во регионот на Париз. Неговата здравствена состојба е подобрена, дозволувајќи му сослушување од истражен судија за борба против тероризам, кој по денешната процедура, официјално го обвини.

Би можело да ве интересира

Франција ја засилува заштитата на децата од сексуално насилство

Ана Ололовска

Франција донира 100.000 дози oд вакцината „АстраЗенека“ во програмата Ковакс

Жарко Настоски

Францускиот производител на вакцини Валнева ги прекина преговорите со ЕУ

Жарко Настоски

Богати парижани не можат без фини јадења, готвачите едвај постигнуваат со домашните посети

Жарко Настоски

Муслиманската заедница бара брзо да се расветли крвавиот инцидент во џамијата во Тирана

Жарко Настоски

ВИДЕО: Напаѓач со нож избоде петмина луѓе во џамија во Тирана

Жарко Настоски