Напаѓачот од Крајстчрч се изјасни за невин

Од:

Австралиецот Брентон Тарант, кој е обвинет за убиство на 51 лице при нападите врз две џамии во новозеландскиот град Крајстчрч во март годинава, денеска пред Судот се изјасни за невин по сите точки од обвинителниот акт.

Тарант, кој со Судот во Крајстчрч комуницираше преку видео линк, за секоја од точките од обвинението се изјаснуваше преку неговите адвокати.

Следното рочиште против Тарант е закажено за 16 август, до кога и му е продолжен притворот.

Тарант ги изврши нападот на 15 март кога со полуавтоматско оружје пукаше врз муслиманските верници кои се молеа во две џамии во Крајстчрч. Целиот напад тој директно го пренесуваше на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Воената коалиција предводена од Саудиска Арабија тврди: Нападот врз Арамко е извршен со иранско оружје

Татјана Ташкова

Најмалку шест загинати во подметната бомба од Ал Шабаб во Сомалија

Повредени 25 луѓе при експлозија на автомобил-бомба во Сирија

Неколку лица загинаа во автобуска несреќа во Нов Зеланд

Ана Ололовска

ВИДЕО: Напаѓаа луѓе со ножеви, едно лице убиено, девет ранети

Татјана Ташкова

Талибанците го нападнаа градот Кундуз