Напаѓачката од Лугано се појавува во истрага за џихадизам

Од:

Дваесет и осумгодишната Швајцарка, која во вторникот повреди две лица со нож во супермаркет во Лугано, била спомената во полициска истрага во врска со џихадизмот, соопшти швајцарската федерална полиција.

Извршителката на нападот, кој во вторникот попладне сериозно повреди една и полесно втора жена, во продавница во овој град во јужна Швајцарија, „и е позната на @FedpolCH од полициската истрага во 2017 година во врска со џихадизам “, твитна федералната полиција, без да даде повеќе детали.

Синоќа, регионалната полиција во Тесан, ја спомена дека можно е да станува збор за напаѓачка со „терористичка мотивација“. Според првите елементи на истрагата, напаѓачката се обидела да ја задави едната од двете жени со голи раце, а втората ја повредила со нож во вратот. Другите клиенти во супермаркетот успеале да ја совладаат младата жена, која е уапсена, додаваат од регионалната полиција.

Истрагата за овој случај ќе ја спроведе федералната полиција, која истовремено на Твитер објави отворање на кривична постапка.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полицијата во Швајцарија со гумени куршуми и солзавец растеруваше демонстранти

Ана Ололовска

Швајцарија сакаше да ги олабави мерките, ама се откажа

Жарко Настоски

Швајцарците ја изгласаа забраната за покривање на лицето на жената

Ана Ололовска

Во Швајцарија референдум за забрана за покривање лица на јавни места

Ана Ололовска

ВИДЕО: Масакр во Сомалијa – бомбаш самоубиец со кола влета во толпа и уби најмалку 20 луѓе

Жарко Настоски

Швајцарија ќе потроши милијарда франци на бесплатни ковид-тестови за населението

Жарко Настоски