Напаѓачи ослободија 266 затвореници од нигериски затвор

Од:

Тешко вооружени напаѓачи утрово упаднаа во еден затвор во централниот дел на Нигерија, разнесоа ограда и ослободија 266 затвореници, речиси сите што се наоѓале внатре, соопштија денеска властите.

Во нападот загинаа војник и полицаец, а двајца чувари се водат како исчезнати, соопшти Министерството за внатрешни работи. Тоа е второ големо бегство од затвор во Нигерија оваа година.

Напаѓачите ја разнесоа оградата од три страни и се судрија со чуварите во затворот во Каба, државата Коги, југозападно од главниот град Абуџа, соопштија властите. Нигерија се соочува со безбедносни проблеми на нејзината огромна територија, вклучувајќи вооружени грабежи од криминални групи, исламски бунт на североисток од земјата и серија масовни киднапирања од училишта на северозапад.

Дваесет и осум од вкупно 294 затвореници во Каба не избегале, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Вооружени напаѓачи нападнаа затвор во Овери во југоисточната држава Имо во април, ослободувајќи повеќе од 1.800 затвореници.

Би можело да ве интересира

Нигериската војска ја потврди смртта на лидерот на Исламската држава во Западна Африка

Ослободени уште 10 нигериски ученици по платен откуп, киднаперите држат уште деца

Ана Ололовска

Нигерија оваа година бележи најлоша епидемија на колера досега

Ана Ололовска

Повеќе од 100 ученици и наставници киднапирани од вооружена група во Нигерија

А1он

Нигерија: Ослободени десетици киднапирани ученици, шестмина загинаа во заробеништво

Ана Ололовска

Вооружени лица од село во северозападна Нигерија киднапирале повеќе од 75 лица

Ана Ололовска