Нападната претседателската резиденција во Могадишу

Од:

Најмалку петмина добро вооружени лица денеска ги нападнаа чуварите на претседателската палата во Могадишу, што се чини како обид за заземање на комплексот, изјави полицаец од Сомалија.

– Безбедносните сили го одвратија нападот и убија најмалку тројца напаѓачи, додека размената на оган продолжи во околината, изјави капетанот Мохамед Хусеин.

Хусеин рече дека двајцата напаѓачи се префрлиле на хотелскиот паркинг во близина и дека не успеале да влезат во хотелот.

Би можело да ве интересира

Американска армија призна дека убила цивил во Сомалија

Ана Ололовска

Сомалискиот Парламент му изгласа недоверба на премиерот Хасан Али Каир

Ана Ололовска

Експлозии во Сомалија, убиени четири лица

А1он

Двајца загинати во напад на бомбаш самоубиец во турска воена база во Сомалија

Ана Ололовска

Најмалку шест жртви во експлозија во Сомалија

Ана Ололовска

ОН: Речиси еден милион луѓе погодени од поплавите во Сомалија

А1он