Наместо во Авганистан, САД ќе испорачаат хеликоптери на Украина

Од:

Хеликоптерите „Ми-17“, што претходно беше планирано да ги добие Авганистан, ќе бидат испорачани на Украина, како дел од новиот пакет воена помош, јавија синиќа од Пентагон.

dobivaj vesti na viber

-Тие хеликоптери требаше да ги добие Авганистан. Тие се од нашите резерви и сега ги испраќаме на Украина, изјави синоќа портпаролот Џон Кирби. Додаде дека САД неодамна на Украина веќе испорачале пет „Ми-17“.

-Ова не е првпат да им испраќаме хеликоптери „Ми-17“, изјави Кирби.

Тој прецизираше дека станува збор за транспорт во Украина на хеликоптери „Ми-17“ извршен од американската воена авијација.

Претседатеот Џо Бајден претходно во разговор со неговиот украински колега Володомир Зеленски информираше за одлуката на Вашингтон да предаде на Киев воена помош во висина од 800 милиони долари што вклучува хеликоптери, околопни транспортеи и артилерија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Украинските војници кои го бранат Харков дошле до руската граница, тврди украински гувернер

Ана Ололовска

Русија објави нов извештај

Ана Ололовска

Сопруги на борците од Азовстал: Нашите сопрузи се подготвуваат за последната битка

Ана Ололовска

Нов извештај на британското разузнавање: Лукашенко распоредува специјални сили

Ана Ололовска

Седум држави формираат заеднички систем за размена на податоци затворен за Русија и за Кина

Ана Ололовска

Украинци намерно го поплавија своето село за да ги спречат Русите: „Вредеше“

Ана Ололовска