Намален бројот на самоубиства во Јапонија во 2019 година

Од:

Бројот на самоубиства во Јапонија во 2019 година е на најниско ниво во последните 40 години, соопшти денеска полицијата.

Традицијата на самоубиства во Јапонија како начин да се избегне срамот или губењето на честа е долга, а стапката на самоубиства и понатаму е најголема помеѓу државите членки на Г-7.

Стапката на самоубиство во Јапонија во последните 15 години се намали за околу 40 проценти, иако во полициските извештаи не се наведени причините за падот, се претпоставува дека тоа се должи на подобрената економската состојба како и програмата за спречување самоубиство имплементирана во 2007 година.

Според прелиминарните податоци што ги објави полицијата, бројот на самоубиства во 2019 година се намалил за 881, а вкупниот број на лица кои си го одзеле животот бил помал од 20.000, првпат од 1978 година откако се води евиденција.

Највисока стапката на самоубиства во Јапонија забележана е во 2003 година, кога 34.427 луѓе си го одзеле животи, што ги алармира јапонските власти, но и го привлече меѓународното внимание.

Би можело да ве интересира

Јапонската компанија Фуџифилм има препарат со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Суга и Трамп телефонски разговараа за соработката меѓу Јапонија и САД

Ана Ололовска

Јошихиде Суга е новиот јапонски премиер

Ана Ололовска

Владата на Абе поднесе оставка, се очекува Парламентот да изгласа нов премиер на Јапонија

Ана Ололовска

Јапонија: Братот на досегашниот премиер назначен за министер за одбрана

А1он

Над 80.000 стогодишници живеат во Јапонија

Ана Ололовска