Највисоко ниво на предупредување за британските бродови во територијалните води на Иран

Од:

Велика Британија го подигна на највисоко, трето ниво, предупредувањето за британските бродови кои пловат во ирански територијални води, изјави неименуван претставник на безбедносните служби.

Тој нагласи дека Велика Британија ќе биде одлучна во одбрана на своите поморски интереси во Персиски Залив, додавајќи оти Лондон не е заинтересиран за ескалација на ситуацијата.

Претходно, британската Влада соопшти дека три ирански бродови денеска се обиделе да го блокираат поминувањето на британски танкер низ Ормутскиот Теснец, но оти се повлекле по предупредувањето од британски воен брод.

Инцидентот се случи по речиси една недела откако Британската кралска морнарица заплени еден ирански танкер во близина на Гибралтар под сомнение дека ги крши санкциите, носејќи нафта за Сирија.

Би можело да ве интересира

Туск добил писмо од Џонсон во кое бара одложување на брегзит

Ана Ололовска

ВИДЕО: Антибрегзит протести во Лондон

Ана Ололовска

Џонсон: Постигнат е најдобриот можен договор за Брегзит – Корбин: Нема да гласаме за договорот

Ана Ололовска

Британските пратеници ќе се изјаснат за новиот договор за брегзит

Ана Ололовска

Лондонската полиција го отстрани сомнителниот пакет

Лондонската полиција го опколи Вајтхол поради сомнителен пакет