Највисок одѕив на изборите за ЕП во последните 20 години

Од:

Европскиот парламент соопшти дека одѕивот на гласачите за ова тело на ЕУ е највисок во последните 20 години и изнесува близу 51 процент, според прелиминарните податоци.

Портпаролот на Европскиот парламент, Жом Душ Жило, рече дека тие податоци ги опфаќаат 27-те земји на ЕУ, но не и Велика Британија, за која се очекуваат во вечерните часови.

-Дојде до изразено зголемување на излезноста првпат од одржување на првите избори за Европскиот парламент во 1979 година, рече Жило.

Изборите за ЕП почнаа во четвртокот со гласање во Велика Британија и Холандија, а завршуваат денеска. Право на глас имаат околу 426 милиони граѓани на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Европскиот совет го именуваше Жозеп Борел за шеф на европската дипломатија

ЕП со предупредување до Џонсон за брегзит без договор

ЕП ја повика Русија да ги ослободи сите незаконски притворени Украинци

Ана Ололовска

ЕП со изборот на Урсула фон дер Лејен го избра патот на опуштање на односите со Советот на ЕУ

Ана Ололовска

Реакции на политичките групи во ЕП по обраќањето на Урсула фон дер Лајен

Проширувањето изостана од говорот на Фон дер Лајен пред Европарламентот

Ана Ололовска