Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин наводно размислува да побара од лидерот на Северна Кореја да му помогне да спроведе воена операција во Украина.

dobivaj vesti na viber

Според странските медиуми, тој би побарал помош во форма на воени сили, односно Ким Џонг-Ун да испрати 100.000 војници за борбени операции во Украина.

За возврат, „очајниот Путин“ како што го опишува „Дејли мејл“ во текстот, во тој случај рускиот претседател ќе испрати помош за Северна Кореја во вид на храна и енергија.

Официјален Пјонгјанг наводно преку дипломатски канали изјавил дека е подготвен да им помогне на руските сили во Украина, пренесува новинската агенција „Регнум“.

Според неофицијални информации, тие сили би биле ангажирани на територијата на Доњецк и Луганск, чија независност неодамна ја призна Северна Кореја.

Подготвени сме да испратиме 100.000 војници во Донбас, односно таму да префрлиме тактички единици“, се наведува во медиумите.

Воениот експерт полковник Игор Коротченко смета дека на оваа понуда не треба да се гледа негативно.

„Зошто да се срамиме да ја прифатиме раката на пријателство што ни ја подаде Ким Џонг-ун? Има извештаи дека 100.000 доброволци се од Северна Кореја. Најважно е што тие се мотивирани“, рече Корточенко.

Би можело да ве интересира

Санкциите и украинската војна доведоа Русија да е западната во големи економски проблеми

Горан Наумовски

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Според Москва, Макрон и Путин престанале телефонски да разговараат затоа што Франција е „непријателска“ земја

Дали Путин му даде „зелено светло“ на Ердоган за нова воена акција?

Во Николаев воведен полициски час заради разоткривање на соработници на руските сили

Уапсен и обвинет за велепредавство водечкиот руски експерт за хиперсонични проектили