Најмалку тројца загинати во невремето во Полска

Од:

Најмалку три лица загинаа, а 22 се повредени во во Полска во силното невреме кое денеска го зафати планинскиот венец Татри на границата со Словачка. Уште едно лице загина на словачката страна на Татрите.

Според дел од полските медиуми, гром удрил во група туристи на врвот Гевонт, кој е висок 1.894 метри при што загинаа три лица, а повредени се 22.

На врвот Гевонт во 1901 година е поставен железен крст со висина од 15 метри, кој привлекува громови.

Спасувачки екипи се обидуваат да спасат и две лица кои се заробени во пештера на Татрите во полскиот дел. Излезот на пештерата е поплавен.

Би можело да ве интересира

УХМР: Невремето се движи кон Куманово

А1он

Невреме во Скопје, паѓа град со големина на орев

А1он

ВИДЕО: Невреме во Хрватска, уништени покриви, откорнати стебла и искршени прозорци

А1он

Полска трет ден по ред бележи рекордно дневно зголемување на новозаразени со коронавирусот

А1он

Полскиот премиер сака да избегне повторно воведување блокада

Ана Ололовска

САД преместуваат речиси 12.000 војници од Германија во Полска, крај Црното Море и Прибалтикот

А1он