Најмалку тројца загинати во невреме во Шпанија

Од:

Најмалку три лица загинаа при невреме во Шпанија, проследено со силен ветер и снег, пишува весникот „Венте минутос“.

Меѓу загинатите се двајца мажи, еден во областа Астурија, а друг во областа Кастиња, додека во Гандија, Валенсија загина жена – бездомник.

Шпанската државна метеоролошка служба објави предупредување поради невремето во 33 провинции. Поради лошото време, некои патишта се затворени, како и пристаништата Валенсија и Гандија. Во 194 општини во регионот Валенсија часовите во училиштата беа откажани.
На Твитер, шпанските аеродромски власти соопштија дека аеродромот „Аликанте“, поради силниот ветер, денеска ќе биде затворен. Според синоптичарите и утре се очекува слично време.

Би можело да ве интересира

Дожд и ветер со брзина од над 70 километри на час попладнево

Ана Ололовска

Во синоќешното невреме во Скопје ветерот со над 100 километри на час

Ана Ололовска

Фасадата на МЕПСО од 11 милиони евра отиде во ветер

Ана Ололовска

Шпанската Влада и каталонските лидери почнаа разговори за надминување на кризата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Санирани штетите од невремето во Скопје

Ана Ололовска

ВИДЕО: Покриви од згради излетаа на Партизанска по силниот ветер

Кристијан Ландов