Најмалку тројца загинати при самоубиствена напад во Могадишу

Од:

Најмалку три лица загинаа, а неколкумина се повредени откако бомбаш-самоубиец го активирал експлозивот што го имал на себе пред ресторан во главниот град на Сомалија, Могадишу.

Се уште ниту една група не презеде одговорност за нападот.

Сомалиската група Ал Шабаб, која е поврзана со Ал Каеда презеде одговорност за неодамнешните напади на тоа подрачје.

Би можело да ве интересира

Во терористички напад во Сомалија убиени најмалку пет лица и над 15 повредени

Убиен новинар во напад на бомбаш самоубиец во Сомалија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Страотна експлозија разнесе комбе со фудбалери во Сомалија, петмина загинаа

Жарко Настоски

Осум лица загинаа при експлозија во Могадишу

Ана Ололовска

Над 100 загинати во нападите на исламистите од Ал-Шабаб врз двете воени бази во Сомалија

Ана Ололовска

Најмалку 23 загинати во исламистичките напади врз две воени бази во Сомалија

Ана Ололовска