Најмалку три жртви во невремето Денис во Велика Британија

Од:

По невремето Денис во Велика Британија следуваа предупредувања за поплави опасни по живот, а бројот на загинатите се искачи на три лица, откако е пронајдено телото на 55-годишна жена, која од неделата беше пријавена дека е исчезната.

Во понеделникот беа издадени околу 480 предупредувања за поплави низ Англија, што досега е најголем број.

Метеоролозите предвидуваат дека нивото на реките и понатаму ќе расте, најмногу во делови од северна Англија.

Жителите на Велс и западниот дел на Англија ги расчистуваат последиците од поплавите по невремето што ги поплави патиштата, железниците, домовите и го наруши сообраќајот низ Велика Британија.

Во Германија пак, во невремето Денис повредени се девет лица.

Невремето предизвика проблеми и во сообраќајот на траекти меѓу Данска и Норвешка.

Би можело да ве интересира

„Бритиш Ервејз“ размислува за привремено отпуштање на 36.000 вработени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Џонон: Многу тажен ден за Британците

Ана Ололовска

Повеќе од 560 починати како последица од коронавирусот во Велика Британија во последното деноноќие

А1он

Апликацијата Зум поради популарноста е под зголемена контрола

Ана Ололовска

Џенрик: Велика Британија почнува со дневно тестирање на 25.000 лица

Ана Ололовска

Во Лондон почина 13-годишно дете заразено со коронавирус

Ана Ололовска