Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот во Иран

Од:

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го погоди северозападен Иран, јави денеска државната новинска агенција ИРНА.

Оштетени се згради во десетици градови, а повеќе од 440 луѓе се повредени, според извештајот.

Земјотресот се случил во 21 часот и 44 минути во саботата вечерта во провинцијата Западен Азербејџан, во близина на границата со Турција, соопшти Иранскиот сеизмолошки центар во Техеран.

Градот Хој беше особено погоден, но потресите се почувствуваа и во други региони.

Минатата недела најмалку 120 лица беа повредени во друг земјотрес, што се случи во северозападниот дел на земјата.

Би можело да ве интересира

Кина, Русија и Иран почнаа со поморски вежби, Москва испрати бродови на Северната флота

Ана Ололовска

11 загинати, 3.500 повредени на фестивалот на огнот во Иран

Горан Наумовски

Дисидент исчезна пред две години во Турција, денеска во Иран беше потврдена неговата смртна казна

Ана Ололовска

Од ноември до март во иранските училишта се отруени повеќе од 5.000 ученици

Пријавени се нови случаи на труење на ученички од Иран кои протестираа против режимот

Прво откритие на литиум во Иран