Најмалку седуммина загинати во експлозија на автомобил-бомба во Кабул

Од:

Најмалку седум лица загинаа утринава, а уште најмалку седуммина други се повредени, во експлозија на автомобил-бомба во авганистанската престолнина Кабул, во текот на утринскиот сообраќаен пик, соопштија официјални претставници, пренесе ДПА.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Насрат Рахими изјави дека се уште не е познато кој бил цел на нападот и доддаде дека истрагата е во тек.

Се уште никој не ја презеде одговорноста за нападот, иако во Кабул се активни талибанците и Исламска држава и двете групи во минатото преземаа одговорност за претходни вакви напади, наведуваат американските медиуми.

Светските агеници наведуваат дека од местото на нападот се крева густ чад во воздухот.

Би можело да ве интересира

Во 31 од вкупно 34 провинции во Авганистан се воведува полициски час за да се запрат талибанците

Ана Ололовска

САД извршија воздушни напади врз талибанците за поддршка на Авганистан

Талибанците тврдат дека контролираат 90 отсто од границите на Авганистан

Катерина Павлова-Николовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Кабул на Курбан Бајрам: Ракети прелетуваат дедека претседателот Гани и верници се молат во двор од џамија

Ана Ололовска

Авганистанците кои работеле за американската војска доаѓаат во воена база во Вирџинија

Ана Ололовска