Најмалку седуммина загинати при експлозија на автомобил-бомба во Могадишу

Од:

Најмалку седум лица загинаа во силна експлозија на автомобил -бомба во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопшти полицијата.

Како што се наведува во соопштението, при експлозијата на автомобилот, кој бил паркиран во близина на трговски центар, недалеку од седиштето на локалните власти, повредени се најмалку девет лица.

Засега никој не ја презеде одговорноста за експлозијата, иако, како што пренесуваат светските агенции, такви напади најчесто спроведува исламската екстремистичка група Ал Шабаб, која е поврзана со Ал Каеда.

Би можело да ве интересира

Лажна дојава за бомба во индиски авион

ВИДЕО: Евакуирана железничка станица во Брисел поради закана од бомба

Татјана Ташкова

(ВИДЕО) Митровски: Ако Павле Богоевски молчи, обвинителството нема докази, ако признае може да добие и затвор

Дац: Очекувам оставка од Павле Богоевски, како што е ред

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Три трговски центри во Брисел евакуирани по дојава за бомба

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Откриена бомба во трговски центар во Брисел