Најмалку седум жртви во напад во близина на Дамаск

Од:

Вкупно четворица припадници на Иранската исламска револуционерна гарда и тројца сириски војници загинаа доцна синоќа во воздушните напади во близина на Дамаск, кои му се припишуваат на Израел, соопшти денеска Сириската опсерваторија за човекови права.

Околу 15 минути пред полноќ по локално време, ракетите погодиле пет магацини со оружје во близина на меѓународниот аеродром Дамаск, а била нападната и воена позиција јужно од сирискиот главен град, објави Ал Арабија, повикувајќи се на неименувани извори.

Нападот се случи неколку часа по испораката, наводно на муниција, која пристигнала на аеродромот од Техеран.

И Сирија и опсерваторијата со седиште во Велика Британија тврдат дека Израел стои зад нападите, јавуваат израелските медиуми.

Би можело да ве интересира

Тројца руски војници и припадници на турските сили повредени во експлозија во Идлиб

Ана Ололовска

ОН усвои резолуција за хуманитарна помош за Сирија

Ана Ололовска

ОН: Сириската Влада изврши воени злосторства, таа намерно ги гранатираше болниците и училиштата

А1он

Турската артилерија гранатираше четири населби во Сирија

А1он

Русија излезе од контролниот механизам на ОН за Сирија

Ана Ололовска

Сириската армија ги нападна џихадистите во Идлиб

А1он