Најмалку седум цивили загинаа при експлозија на бомба во Авганистан

Од:

Најмалку седум цивили загинаа, а двајца се повредени денеска при експлозија на бомба поставена покрај патот во авганистанската провинција Хелманд, соопштија локалните власти.

Портпаролот на гувернерот на провинцијата, Омар Цвак изјави дека нивниот минибус налетал на бомба поставена покрај патот во областа Грешек.

Тој истакна дека бројот на жртвите би можел да се зголеми.

Според локалните власти, талибанските бутовници контролираат огромна територија во покраината Хелманд, вклучувајќи го и округот Грешек. Владините сили го контролираат само главниот град Лашкарга и пет други окрузи, од вкупно 14 во покраината.

Бројот на цивилни жртви во Авганистан од 2009 година ја надмина бројката од 100.000 лица, соопшти Мисијата на ОН за помош во Авганистан кон крајот на декември минатата година.

Меѓународните сили предводени од САД се наоѓаат во земјата речиси две децении.

На 29 февруари Вашингтон потпиша договор со талибанците, со што се отвора патот за постепено повлекување на меѓународните трупи од Авганистан.

Би можело да ве интересира

Во Авганистан загинаа 11 борци од експлозија на бомба

А1он

Русија, Кина, Пакистан и САД разговараа за Авганистан и Талибанците

А1он

Најмалку седум цивили загинаа во експлозија на бомба во авганистанската провинција Кундуз

Ана Ололовска

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз новинарите во Кабул

Ана Ололовска

Авганистан: Подметната бомба во автобус, загинаа новинар и возач

Ана Ололовска

Во Авганистан рекорден број на заразени со коронавирусот во еден ден

Ана Ололовска