Најмалку петмина загинати во напад на ИД во курдскиот дел од Ирак

Од:

Милитантите на Исламска држава убиле еден цивил и четворица членови на Пешмерга, армијата на регионот Курдистан, автономен регион во северен Ирак, соопштија безбедносни извори.

dobivaj vesti na viber

Британските медиуми наведуваат дека нападот се случил во близина на селото Кара Салем.

Регионалното министерство за Пешмерга соопшти дека во нападот има жртви, но не прецизираше за колкав број станува збор.

Извор од ирачката полиција изјави дека безбедносните сили се мобилизирани да им помогнат на Пешмерга.

Во одделен напад во северен Ирак, милитантна група го зазеде селото Лухаибан.

Двете села се наоѓаат во оддалечен регион за кој право полагаат и владата во Багдад и регионот Курдистан.

Во оваа област Исламската држава редовно изведува вооружени напади.

Би можело да ве интересира

Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

А1он

Ирак, САД и Франција потпишаа договори за увоз на напредно оружје и зајакнување на артилерија

Ана Ололовска

Над илјада Ирачани завршија во болница поради последици од песочната бура

Ана Ололовска

Група туристи од Ирак исчезнала во Москва

Ана Ололовска

Турција ја прогласи успешна воената операција против ПКК во Ирак

Ана Ололовска

Иран и Саудиска Арабија ги продолжија преговорите во Ирак по неколкумесечна пауза

Ана Ололовска