Најмалку петмина загинати и 120 повредени на протестите во Ирак

Од:

Неколку маскирани напаѓачи за време на синоќешните антивладини демонстранти во градот Басра, јужен Ирак, убија пет лица, а повредија десетици, соопштија ирачките здравствени власти.

Според медицински извори во синоќешниот инцидент повредени се околу 120 лица.

Десетици илјади луѓе од 1 октомври протестираат во Багдад и во јужниот дел на Ирак, каде мнозинско население се шиитите, барајќи големи политички промени.

Демонстрантите се жалат на корупцијата, неможноста за вработување и лошите основни јавни услуги, вклучително и редовните исклучување на електрична енергија покрај големите ирачки резерви на нафта.

Од почетокот на немирите во Ирак загинаа над 250 луѓе.

Би можело да ве интересира

Во Ирак убиен познатиот политички аналитичар Хишам ал Хашеми

Ана Ололовска

Во Ирак пронајдена масовна гробница со повеќе од 100 тела

Ана Ололовска

Турција, во северен Ирак, распореди специјални сили против ПКК

Ана Ололовска

Три каќуши паднаа во близина на аеродромот во Багдад

Ана Ололовска

Ракетирана база на коалицијата на САД во близина на Багдад

Ана Ололовска

САД продолживаат со намалувње на военото присуство во Ирак

Ана Ололовска