Најмалку осуммина загинати во експлозија во северо-источна Сирија

Од:

Најмалку осум лица загинаа, а 19 други се повредени во вчерашната експлозија во северно-источната провинција ал-Хасака во Сирија, соопшти Џентарот за мониторинг на човекови права, со седиште во Лондон, пренесе ДПА.

Центарот денеска соопшти дека до експлозијата дошло на пазар во градот Рас ал-Аин, што е под контрола на турските сили и сојузничките фракции.

Едно дете е меѓу загинатите, соопшти Центарот, додавајќи дека бројката на загинати веројатно ќе се зголеми бидејќи некои од повредените се во сериозна состојба.

Медицински извор во Рас ал-Аин за ДПА соопштија дека експлозивната направа била активирана на пазарот за зеленчук во градот.

Би можело да ве интересира

Ново распоредување на американски војници во Сирија

Ана Ололовска

Се урна американски хеликоптер во северниот дел на Сирија

Ана Ололовска

Турско-руски разговори за Сирија и за Либија денеска и утре во Анкара

Ана Ололовска

Израел изведе воздушен напад врз Алепо, сириската ПВО уништила повеќе истрелани ракети

Ана Ололовска

Лавров по осум години ќе ја посети Сирија

А1он

Околу 200 службеници на ОН во Сирија заразени со Ковид-19

Ана Ололовска