Најмалку осуммина загинати при експлозија на автомобил бомба во Могадишу

Од:

Најмалку осум луѓе загинаа во денешната експлозија на автомобил бомба, што одекна во близина на хотел и ресторан во главниот град на Сомалија, Могадишу.

Од експлозијата уништени се два ресторана и возила кои биле паркирани во близина.

Полицискиот претставник Мохамед Хусеин изјави дека според досегашните информации при нападот загинале осум лица, а 12 се повредени.

Тој додаде дека најверојатно ќе се зголеми бројот на жртвите.

Засега никој не презеде одговорност за нападот. Екстремистичката група Ал Шабаб често извршува напади во тој реон.

Би можело да ве интересира

Најмалку шест загинати во подметната бомба од Ал Шабаб во Сомалија

ОН: Во Сомалија два милиона луѓе би можеле да починат од глад

Ана Ололовска

Најмалку 10 загинати во напад на Ал-Шабаб врз сомалиска армиска база

А1он

Почина градоначалникот на Могадишу

Шест загинати во самоубиствен напад во Могадишу

Татјана Ташкова

Во напад со автомобил бомба во Сомалија загинаа најмалку 17 луѓе