Најмалку осум загинати и 30 повредени во експлозијата во хотелот „Саратога“ во центарот на Хавана

Од:

Најмалку осум лица загинаа, а 30 се повредени во експлозијата во хотелот “Саратога“, во центарот на кубанската престолнина Хавана, соопшти кубанската влада на Твитер, пренесе Тасс.

dobivaj vesti na viber

Фасадата на хотелот со „5 ѕвезди“, што има 96 соби, два ресторани и базен на покривот, беше сериозно оштетена од експлозијата во 11 часот по локално време (15 часот по Гринич), пренесоа француските меидуми.

„Според првичните наоди, се повикуваме на верзијата дека експлозијата била предизвикана од истекување на гас“, јави кубанското претседателство на Твитер.

Над булеварот Прадо, каде што се наоѓа хотелот, се крева огромен ѕид од чад.

Во експлозијата се уништени и повеќе автомобили што биле во близина на зградата.

На местото на експлозијата веќе пристигнале кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел, како и премиерот Мануел Мареро и претседателот на парламентот Естебан Ласо.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Најмалку две лица загинаа во невремето во Хавана

Ана Ололовска

САД укинуваат некои од ограничувања воведни кон Куба

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

„Хабанос С.А.“ со рекордна продажба на цигари и пури во 2021 година

Ана Ололовска

Бројот на жртви во експлозијата во луксузниот хотел во Хавана достигна 40

Ана Ололовска

ВИДЕО: Најмалку 22 жртви при експлозијата во хотелот во Хавана

Ана Ололовска