Најмалку осум лица загинаа при турски напад врз северен Ирак

Од:

Најмалку осум туристи, меѓу кои и дете загинаа, а повеќе од 20 се повредени во турските артилериски напади во северен Ирак, соопштија денеска ирачката армија, здравствените власти и локалната курдска Влада.

dobivaj vesti na viber

Најмалку четири гранати го погодија одморалиштето Барак во автономниот курдски регион.

Сите жртви се ирачки државјани.

Ирачката Влада го осуди нападот истакнувајќи дека тоа е „директно кршење на суверенитетот на Ирак.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Продолжуваат судирите во Ирак, четворица војници загинаа во јужните провинции

Ана Ололовска

Најмалку 15 убиени по повлекувањето на ал-Садр од политиката

Ирачкиот шиитски лидер Моктада ал-Садр најави повлекување од политиката

Ана Ололовска

Експлозија во Багдад, цел бил австралиски дипломат

А1он

Билансот на жртвите во урнатиот храм во Кербала се искачи на седум

А1он

Протест во Ирак поради недостиг на струја

Ана Ололовска