Најмалку една жртва во престрелка за време на рација во Рио де Женеиро

Од:

За време на рација во Рио де Женеиро дојде до жестока престрелка во која загина најмалку едно лице загина, а 11 се ранети.

dobivaj vesti na viber

Полицијата во Рио де Женеиро упадна во фавелата Вила Крузеиро, во акција на апсење на водачи на криминални групи, соопшти полицијата. Во рацијата учествувале и припадници на бразилската жандармерија.

Во соопштението се наведува дека пред почетокот на акцијата бил отворен оган врз полицијата и жандармеријата и оти дошло до судир при што едно лице загинало, а 11 се ранети. Локалните медиуми јавуваат дека во престрелката загинале повеќе од 10 лица.

Во полициската акција се запленети 16 возила и 13 автоматски пушки, како и рачни бомби и пиштоли.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лула и натаму со уверлива предност пред Болсонаро во пресрет на претседателските избори во Бразил

Ана Ололовска

Поранешната мис на Бразил (27) почина по рутинска операција

Предраг Петровиќ

Бразилската полиција тврди дека не се пронајдени телата на британскиот новинар и староседелецот

А1он

Во Бразил пронајдени телата на британски новинар и староседелец

А1он

Најмалку 25 загинати во поплави и лизгање земјиште во Бразил

Најмалку 21 убиен при рација на полицијата во фавела во Рио де Жанеиро

Ана Ололовска