Најмалку две лица загинаа во поплавите во Шпанија, повеќе од 50 се евакуирани

Од:

Најмалку две лица загинаа во поплавите во северна Шпанија, а повеќе од 50 се евакуирани од погодените области, соопштија денеска властите.

dobivaj vesti na viber

За смртта на две лица во претходните три дена, владата го обвини излевањето на надојдените реки по обилните врнежи од дожд и снег.

Поради излевање на реката Ебро, властите денеска наредија евакуација на 55 жители од селата на границата на регионот Навара и Арагон, каде во сила е тревода за опасни временски услови.

Нивото на реката Ебро во некои области се искачи на 8,5 метри, со што беше соборен рекордот поставен за време на поплавите пред шест години.

Властите во Сарагоса, главниот град на Арагон со 680.000 жители, се подготвуваат за поплавите кои се очекуваат утре.

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска ги поврза поплавите со растечките последици од климатските промени на Пиринејскиот Полуостров.

Тој најави дека Владата ќе објави декларација за „зона на катастрофа“ со која ќе се предвиди издвојување на посебни средства за подрачјата погодени од невремето.

Би можело да ве интересира

Шпанија ќе ја зајакне контролата над тајните служби по скандалот со шпионирање

Ана Ололовска

Потврдени први случаи на мајмунски сипаници во Данска и Шкотска

СЗО: Ширење на мајмунски сипаници во развиените земји веројатно по две рејв-забави во Шпанија и во Белгија

Црвен аларм: Рекордни температури – над 40 степени измерени во Шпанија

Ана Ололовска

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос ќе се врати во земјата

Ана Ололовска

Шпанија прва во Европа воведува платено боледување за жени со силни менструални болки

Ана Ололовска