ВИДЕО: Двајца загинати и повеќе од 30 повредени во судир на возови во Чешка

Од:

Во сударот кој се случи околу 15 часот по локално време меѓу станиците Нова Хамри и Пернинк најмалку две лица загинаа, а повеќе од  30 се повредени кога два воза се судрија во северозападниот дел на Чешка.

Сударот на возовите се случил недалеку од чешко-германската граница, изјави портпаролот на чешката служба за итни случаи. Според информациите, двата воза се движеле меѓу Карлови Вари во Чешка и Јохангеоргенштад во германската покраина Саксонија.

Во несреќата повредени се државјани од двете земји, пренесе Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Ана Ололовска

Новиот чешки министер за здравство истакна дека построги мерки се неизбежни

Ана Ололовска

Чешкиот министер за здравство поднесе оставка поради зголемениот број случаи на коронавирус

Ана Ололовска

Чешкиот премиер спречи состанок со белоруските опозиционери на самитот на Вишеградската група во Лублин

Ана Ололовска

Дваесетмина повредени во железничка несреќа во Чешка

А1он

Чешкиот претседател ја скрши раката, стабилен по операцијата

Ана Ололовска