Најмалку двајца загинати во двојна експлозија пред воена болница во Авганистан

Од:

Две лица загинаа, а осум се повредени во двојна експлозија во близина на воена болница во авганистанската северна провинција Балк, јави германската новинска агенција ДПА.

По првата откако пристигнала полицијата експлодирала уште една бомба при што се повредени пет полицајци и четворица цивили. Еден цивил и еден полицаец подоцна починаа во болница.

Во меѓувреме во авганистанската источна покраина Нангархар загинаа двајца граничари, а девет лица се повредени при напад на талибанците.

Изминатите недели талибанците ги интензивираа нападите врз авганистанските безбедносни сили и покрај тоа што талибанците во февруари потпишаа мировен договор со САД.

Би можело да ве интересира

Најмалку 11 лица загинаа при нападот во Џалалабад

Ана Ололовска

Во Авганистан убиени 15, повредени 80 цивили

Ана Ололовска

Најмалку 17 убиени при експлозија на автомобил-бомба во Авганистан

Ана Ололовска

Авганистанските талибанци најавија тридневен прекин на огнот по повод Курбан-бајрам

Ана Ололовска

Над 400.000 Авганистанци се вратиле од Иран во последните шест месеци

Ана Ололовска

ОН: Во Авганистан годинава загинале повеќе од 1.200 цивили

Ана Ололовска