Најмалку десетмина загинати во самоубиствен напад во Сомалија

Најмалку десет луѓе загинаа во синоќешниот самоубиствен напад во главниот град на Сомалија, Могадишу.

Нападот се случил во трговски центар во делот на Могадишу каде се лоцирани хотели, продавници и ресторани. Од детонацијата уништени се неколку згради, а 20 лица се повредени.

epa

Одговорноста за нападот ја презеде исламистичката група Ал Шабаб.

Тоа е најсилна експлозија во Могадишу во последните неколку години. Парчиња стакло од летале и по неколку километри од местото на експлозијата.

epa

Ал Шабаб се бори против сомалиската Влада, која има поддршка од западните сили, а е под заштита на Мисијата на Африканска унија.

Би можело да ве интересира

Во нападот на Ал Шабаб загинаа 26 лица, меѓу кои и странски државјани

Ана Ололовска

Ал Шабаб нападна хотел во Сомалија, загинаа најмалку 12 лица

Татјана Ташкова

Најмалку 11 загинати во два бомбашки напади во Сомалија

Ана Ололовска

„Спасете ги децата“: Повеќе од милион деца во Сомалија ќе страдаат од глад поради суша

Ана Ололовска

Најмалку 12 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Могадишу

Ана Ололовска

Најмалку 55 жртви во експлозија на цистерна во Нигер